B Sınıfı Ehliyet Nedir ? B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır ? B Sınıfı Hangi Araçları Kullanır ?

B Sınıfı Ehliyet Nedir ?

B sınıfı otomobil ve kamyonet kullanacak olanların alması gereken ehliyet sınıfıdır. Kişi sayısı en fazla 8+1 olan ve ağırlığı 3500 kg’yi geçmeyen taşıtları kullanabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır ?

B sınıfı sürücü belgesi almak için eğer daha önce sahip olduğunuz başka bir ehliyet yoksa Sürücü Eğitimi Teorik Sınavı (E-Sınav) ve Direksiyon Eğitimi Uygulamalı Sınavında başarılı olmanız gerekiyor.

Teorik Eğitim ve Sınav

Kursa kaydolduktan sonra 34 saat teorik ders alıyorsunuz.Direksiyon eğitimi 14 ders akan trafikte, 2 ders simülatör eğitimi alıyorsunuz.Teorik sınavda başarılı olduktan sonra direksiyon uygulama sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz.Teorik ve Direksiyon Uygulama sınavlarında başarılı olan adaylarımız ehliyet almaya hak kazanıyor.
Teorik sınavda İlkyardım(12), Trafik ve Çevre Bilgisi(23), Araç Tekniği (9), Trafik Adabı(6) derslerinden toplam 50 soru çıkıyor.
Sınavda başarılı olmak için 35 doğru yapmanız yeterli oluyor yani 70 puan almalısınız.

Teorik sınavda başarılı olduktan sonra direksiyon uygulama sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz.

B Sınıfı Direksiyon Eğitimi ve Uygulama Sınavı Aşamaları Nelerdir ?

Sınavınız toplamda 35 dakika sürecek.İlk 5 dakika araçla ilgili birkaç soru sorduktan sonra sürüş aşamasına geçeceksiniz.Sorular yağ kontrol çubuğunun yerini gösterme, cam silecek suyunu gösterme, araç içinde gösterge paneliyle ilgili her sürücünün bilmesi gereken basit sorulardan oluşuyor.Bunlar gerek teorik derslerde gerek direksiyon derslerinde eğitmenlerimiz tarafından sizlere anlatılacak.Direksiyon uygulama sınavında sürüş esnasında yapacaklarınız ise aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

1.Eğimli yolda duruş-kalkış.

2. İki adet önde iki adet arka tarafta olacak şekilde dubaların içine(temsili olarak iki araç arası) park etme.

3. L park.

4. Düz yolda geri gelme.

5. Ani fren.

Tüm bu eğitimleri alanında uzman, deneyimli eğitmenlerimizle kursumuz aracılığıyla alarak direksiyon uygulama sınavına ve trafiğe hazır duruma gelebilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir ?

Azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı ehliyet ile M, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.

ford fiesta manuel eğitim aracı

Evraklar ve Yaş sınırı

–  4 Adet Biyometrik Fotoğraf
–  Üzerinde ” Sürücü Olur ” ibaresi bulunan sağlık raporu
–  Öğrenim durumunu gösteren belge.Diploma, mezuniyet belgesi veya öğrenci belgesi. E-devlet aracılığıyla alınabilir.
– En az ilkokul mezunu olmak gerekir. Fakat ilkokul mezunu olmayanlar halk eğitim merkezlerinde açılan eğitimlere katılarak da alacakları (2.derece okur-yazarlık belgesi) belgelerle ehliyet için başvuru yapabilir.
– 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

Bu sitede yer alan tüm içerik bahcelievlerakasyasurucukursu.com ‘a aittir.Sitede yer alan içeriklerin bir kısmı veya tamamının kopyalanması, kaynak göstermeden kullanımı yasaktır.